Úvodní strana » Pro absolventy kurzů NVS » Přihlásit se » Cviky NVS » Lachtan do šikmého sedu s pokyny

Lachtan do šikmého sedu s pokyny

Základní charakteristika cviku: 

Inhibuje ATŠR přes posílení posturálního amfibie reflexu, posílí hluboký stabilizační systém a posílí reflexní otáčení, zlepší bodymap. 

Úvodní pozice:

Leh na břiše na zemi s nataženýma nohama, pokrčená předloktí v šíři mírně větší než jsou ramena, hlava je v prodloužení páteře, oči otevřené (opora je o předloktí a lokte a stydkou sponu).

Provádění:

  1. Dítě se nejdříve podívá doprava a současně na této straně zvedne pánev a provádí pokrčování nohy s rotací kyčle. Potom se dítě podívá do dálky přes natažené nohy (pozor na rameno opěrné paže, nesmí „viset“). Volnou paži přitom pokrčí tak, aby se dlaní opřelo o bok a loket visel za zády dolů. Celá spodní část těla přitom zůstává natažená.
  2. Dítě opěrnou paži natáhne v lokti tak, že nejdříve sníží těžišti (rotuje pánví, jako by se chtělo sednout na obě půlky) a otočí trup, aby se dostalo do pozice vsedě s překříženýma nohama a se současnou oporou dlaně na podložce.
  3. V této poloze dáváme dítěti různé pokyny, jako jsou: sáhni si pravou rukou na levé rameno, na bradu, dej vrchní nohu před koleno druhé nohy atd.
  4. Pomalu se vrací do úvodní pozice.
  5. Cvik se opakuje na druhou stranu.

 

Opakování cca 6x. 

 

Co je důležité (co musí umět, abyste mohli pokračovat dalším cvikem): 

Tento cvik je na upevňování/zautomatizování toho, co jsme se naučili. Pozor, aby trup zůstal pevný- "nevisí" v rameni a záda zůstávají rovná, i když dělá nějaké další pohyby vrchní rukou nebo nohou. 

 

Co není důležité (co nemusí umět, je bonus navíc):

  • Vymyslete klidně i jiné způsoby. Můžete hrát na zrcadlo- dětí sedí oproti sobě a zrcadlově napodobují jeden druhého.  

Video: